Tipy na výlet

Zřícenina hradu Košumberk

Hrad je poprvé připomínán roku 1318. Po požáru roku 1573 byl hrad renesančně přestavěn. V druhé polovině 16. století byla na Košumberku zřízena českobratrská škola, kde byli vychováváni mladí protestantští šlechtici (mj. i později proslulý válečník Albrecht z Valdštejna). Roku 1684 přešel Košumberk do vlastnictví jezuitské koleje v Hradci Králové, která si zřídila vedle poutního kostela své sídlo. Po zrušení řádu jezuitů spravoval panství církevní fond a v roce 1926 přešlo do majetku Thurn-Taxisů. V současné době je majetkem města Luže.

Více informací: http://www.kosumberk.cz

Hamzův park a arboretum

Hamzův park a arboretum je domovem domácích i cizokrajných dřevin. Park založil profesor MUDr. František Hamza v prvním desetiletí dvacátého století cíleně jako lesopark v severní části Českomoravské vrchoviny.

Více informací: https://www.hamzova-lecebna.cz/cz/m/hamzuv-park-a-arboretum/

Toulovcovy Maštale

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty Pardubického kraje. V oblasti Toulovcových Maštalí je překrásná příroda, která doposud nebyla příliš poznamenána civilizací. Nacházejí se zde pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale. Oblast je protkána sítí turistických stezek i cyklotras.

Více informací: https://www.mastale.cz

Záchranná stanice Pasíčka

Stanice pro záchranu volně žijících živočichů má ve svém areálu kromě voliér a kotců pro léčbu a rehabilitaci zraněných zvířat také část výběhů jako veřejně přístupná expozice, kde jsou umístěni především jedinci, u nichž není možný návrat zpět do přírody. Centrum se zaměřuje také na ochranu přírody a ekologické vzdělávání. Hlavním posláním zařízení je léčba poraněných a oslabených živočichů s následným navrácením zpět do přírody.

Více informací: http://pasicka.cz/

Exotika na ranči Bítovany

Vezměte své děti za zvířátky, které nejen uvidí, ale budou si moci na některé i sáhnout a dokonce nakrmit. Jen 10 km od Chrudimi se nachází rodinná zoologická zahrada Exotika na ranči Bítovany. Najdete zde na 150 zvířat, včetně ohrožených druhů chráněných smlouvou CITES.

Více informací: http://exotikanaranci.cz/

Zámek Častolovice

Soukromý renesanční zámek Častolovice je ve vlastnictví Diany Phipps Sternbergové, která také dohlíží na jeho provoz. Malebný zámek prošel v minulosti několika zásadními proměnami. První podobu mu na přelomu 16. a 17. století vtiskla renesance, v 70. letech 19. století byl přestavěn v novogotickém duchu, který byl posléze na počátku 20. století zcela nahrazen novorenesancí. Dobové a bohatě zařízené interiéry skrývají osobitě malované kazetové stropy s biblickými a římskými motivy.

Více informací: https://www.zamek-castolovice.cz/

Zámek Litomyšl

Litomyšlský zámek, národní kulturní památka a památka UNESCO, je jednou z hlavních dominant města Litomyšl a jednou z nejvýznamnějších památek renesance u nás. Historie osídlení zámeckého návrší a pozdějšího zámku je s historií města neodmyslitelně spjata po celou dobu jeho existence. Dnes je zámek jedním z turistických magnetů, které do Litomyšle každoročně přitahují tisíce turistů.

Více informací: https://www.zamek-litomysl.cz

Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra. Pro svoji architektonickou jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu býval celý zámecký komplex nazýván “Malý Schönbrunn” nebo “České Versailles”. Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny. 

Více informací: http://www.nove-hrady.cz

Zámek Slatiňany

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Více informací: https://www.zamek-slatinany.cz/

Skanzen Veselý Kopec

Při návštěvě Veselého Kopce si návštěvník vybaví obrázky Josefa Lady plné klidu, rovnováhy, uspořádanosti a harmonie. Skanzen se nachází na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů. Nejednoho malíře okouzlilo střetnutí harmonické, nepoškozené krajiny s chudou oblastí hor plnou kopců a kamení. Místní kraj poskytl ideální místo pro výstavbu skanzenu. Odpovídala jejich představám o životě na venkově. Z původních domků stojících na Veselém Kopci se dochovala chaloupka bezzemka - příbytek nejchudší vrstvy. Ostatní stavby byly převezeny z okolních vesnic. V současné době tvoří skanzen téměř třicet objektů.

Více informací: http://www.vesely-kopec.cz

Památník Ležáky

Během druhé světové války sloužila osada Ležáky jako úkryt parašutistů skupiny SILVER A s radiostanicí Libuše, která se účastnila atentátu na Reinharda Heydricha. V důsledku těchto okolností byla osada Ležáky 24. června 1942 nacisty vypálena a její obyvatele, kromě dvou dětí, byli popraveni. Dnes se zde nachází rozsáhlé pietní místo se žulovými kříži, které připomínají jednotlivé domy, a Muzeum NKP Ležáky. Venkovní část pietního území je celoročně přístupná.

Více informací: http://www.lezaky-memorial.cz/